خوش آمدید

جستجو

تبلیغات

ژورنالیزم محیط زیستی

  ژورنالیزم محیط زیستی به چه هدف؟

  کارژورنالیزم محیط زیستی هم مانند هر بخش دیگرازژورنالیزم نیازمند اطلاعات ، تخصص و تسلط بر بخش خبری است اما چه نکاتی می تواند یک ژورنالیست محیط زیست را در بخش کارش متبحرتر کند و اساسا ژورنالیزم محیط زیست چه ویژگی هایی دارد ؟

  ژورنالیزممحیط زیستی چیست؟

  ژورنالیزم محیط زیست یا زیست محیطی، به معنای جمع‌آوری، پخش و انتشاراطلاعات راجع به رویدادها و موضوعاتی است که انسانها در تعامل با طبیعت با آن مواجه هستند . برای آنکه فردی ژورنالیست محیط زیست باشد باید زبان و شیوه علمی آن را درک کند، از وقایع زیست‌محیطی تاریخی آگاه باشد ودر جریان تصمیم ‌گیری‌ها درباره سیاست‌های زیست‌محیطی و کار سازمان‌های زیست‌ محیطی آگاه  باشد و درکی همه جانبه از اتفاقات محیط زیستی معاصر داشته باشد، و با وجود پیچیدگی این اطلاعات توانایی رساندن آنها را با زبانی ساده به همه مردم داشته باشد .

   

  تاریخ ژورنالیزممحیط زیستی

  ژورنالیزم زیست محیطی یا همان طبیعت نگاری آن طوری که خیلی ها از آن نام می برند تاریخچه ای کهن دارد و سابقه آن را می‌توان تا روایت‌های اکتشافی کرستف کولمب دنبال کرد. این سنت در آثار طبیعت‌ نویسان برجسته‌ای مانند رالف والدو امرسن و هنری دیوید ثورو در اواخر قرن 19، جان باروز و جان مویر در اوائل قرن بیستم و آلدو لئوپولد در دهه 1940 ادامه‌می‌یابد، رشته ژورنالیزم زیست ‌محیطی تا دهه‌‌های 1960 و 1970 شکل نگرفت.بخش ژورنالیزم زیست‌محیطی موضوعات گوناگونی را دربر می‌گیرد که می توان به موضوعاتی چون آلودگی هوا، تنوع حیات، آلودگی‌های محیطی، محصولات غذایی با تغییر ژنتیکی،تغییر جهانی آب وهوا، آلودگی آب‌های زیرمینی، تامین آب، سلامت شغلی، نازک‌شدن لایه اوزون، پیشگیری از آلودگی، رشد جمعیت، سلامت زیست‌محیطی، عدالت زیست‌محیطی، بیماری‌های زیست‌محیطی، اقتصاد زیست‌محیطی، اخلاق زیست‌محیطی، زیست‌بوم‌ها، انرژی، آموزش زیست‌محیطی، حفاظت زیستگاه‌های حیوانات، مدیریت دفع مواد زائد، حیات وحش و... اشاره کرد.

  چند نکته برای ژورنالیست های محیط زیست

  ژورنالیست محیط زیست هم مانند سایر بخش های ژورنالیستی باید با مسلک خویش زندگی کند و در همه احوال و حالات به حرفه اش توجه داشته باشد و به آن عشق بورزد. روزنامه نگاران محیط زیست در هر سفر و گشت و گذار در شهر و خارج از شهر و محیط زندگی اش باید به اطرافش دقیق باشد . یکی از ویژگی های هر ژورنالیست در تمام دنیا این است که آنها زیاد سفر می روند و باید به محیط اطرافشان توجه کنند و به قول معروف در این گشت و گذارها با محل هایی آشنا شوند ، چرا که در هر منطقه ای ازکشور کسانی هستند که دغدغه طبیعت و محیط زیست دارند و به منطقه ای که در آن زندگی می کنند عشق می ورزند . اینها همان کسانی هستند که می توانند به منابع خبری یک ژورنالیست این بخش تبدیل شوند .

                                 

  یک ژورنالیست با سابقه محیط زیست در ایران می گوید : "این روزها بیشتر سوژه های خبری ام را از دوستانی که در سفرهای مختلفم به نقاط مختلف ایران پیدا کرده ام کسب می کنم. آنها هر وقت در منطقه زندگی شان احساس خطر می کنند و یا با مشکل زیست محیطی روبرو می شوند با من تماس می گیرند و حاصل خیلی از آنها می شود گزارش هایی متفاوت از جاهای ناشناخته از طبیعت ایران که این روزها در معرض مشکلات جدی زیست محیطی قرار گرفته اند "

  این ژورنالیست همچنین به همه خبرنگاران تازه کار این بخش تاکید می کند که مدام به جاهای معروف سفر نکنید و درباره موضوعات ثابت و تکراری زیست محیطی گزارش ننویسید در طبیعت بگردید و ببینید چقدر جاهای مختلف در معرض خطر هستند شما با گزارش ها و خبرهایتان می توانید آنها را نجات دهید .

  به گفته این ژورنالیست خبرنگاران جوان این بخش بیشتر به فکر ارتباط با مسوولان دولتی هستند و کمتر به منابع دیگر می اندیشند انجمن های مستقل زیست محیطی ، مردم و کارشناسان مستقل همیشه اطلاعات بهتری را در اختیار خبرنگاران می گذارند ودید بهتری به آنان می دهند، نباید تنها به ارتباط با مسوولان دولتی تکیه کرد .

  نقش ژورنالیست درمحیط زیست

  یک ژورنالیست نقش های متعددی را نیز می تواند ایفاء نماید، بعضی ازاین نقش ها عبارت اند از:

  v   بلند بردن سطح آگاهی درباره محیط زیست وارتباط آن بامردم عام.

  v   آگاه ساختن خوانندگان وشنوندگان درباره محیط وقوانین وپالیسی هاکه بمنظور حفاظت محیط زیست ترتیب گردیده است.

  v   تحقیق درمورد کارها، نهادهای انکشافی ودیگران که محیط را آلوده یا متضرر می سازد.

  v   حسابده گردانیدن حکومت دربرابر پالیسی های عملکرد هایش، ومسوول دانستن آن دربرابر تطبیق قوانین محیط زیستی.

  v   دریافت گزارش های نه تنها منفی |، بلکه همچنان گزارش های مثبت تا مردم خود را ناتوان فکرنکنند یا درنتیجه راپورهای محیط زیست مایوس نگردند.

  v   جستجو برای پی بردن به تمام جهت های بحث به شمول صداهای مردم ناتوان وآنهاییکه نسبت به دیگران به محیط زیست نزدیک قراردارند.

  v   خود را منحیث یک پل دربین حکومنت ومردم، وبین ساینس دانان ومحیط زیست شناسان وشهروندان قراردهند.         

  v   همیشه بپرسند که این کار بالای محیط چه تاثیر دارد؟

                       

  ژورنالیست های افغان درمورد نقش موضوعات محیط زیستی دراخبار روزمره ، هفته وار وماهوارتصمیم میگیرند. تاکنون ژورنالیزم محیط زیستی خیلی ضعیف بوده اما گزارش ها تدریجاً درحالت ارتقا قراردارند.

  آژانس های خبری کوچک نخواهد توانست تا گزارشگر تمام وقت یا دایمی را برای اخباردرمورد محیط زیست مشخص سازند ، اما عموم ژورنالیست ها میتوانند ازعهده این کاربرآمده وپرسشهای را به ارتباط محیط زیست مطرح نمایند، فرق نمی کند که تا چه اندازه موضوعات محیط زیست را تحت پوشش قرار میدهندیا کدام گزارش را ارایه می کنند.

  ژورنالیست هاضرورت ندارند تا درمسایل مربوط به محیط زیست متخصص باشند اما آنها باید بدانند که کجا باید رفت تا معلومات دقیق را بمنظور آگاه ساختن خود شان وشنوندگان شان جمع آوری نمایند. به خاطر باید داشت که ژورنالیست ها دررشته ژورنالیزم متخصص اند ومسوولیت دارند تاسوالات خوب رامطرح نمایند، راجع به گزارش های اصلی فکر نموده وبرای کسب معلومات دقیق سعی تلاش نمایند، درکسب معلومات همه جانبه ودرست فکرکنند وگزارش های دلچسپ ارایه نمایند. *(۵- ۷ ).

  وبلاگ نویسی و خبرنگاری بخش محیط زیست

  سر زدن به وبلاگ های زیست محیطی و همچنین وبلاگ نویسی توسط خبرنگاران این حوزه همیشه می تواند برای خبرنگاران و مخاطبان علاقه مند به این حوزه مفید باشد .

  خبرنگاران محيط زيست با سر زدن به وبلاگ های طرفداران محیط زیست در دنیا که کم هم نیستند می توانند از شرايط اقليمی دیگر نقاط دنیا و کشور اطلاع پیدا کنند وهمچنین با وبلاگ نویسی بر مخاطبان تاثیر بگذارند . خبرنگاران باید دقت کنند که در وبلاگ نویسی و حتی نوشتن گزارش هایشان زیاد از زبان مسلکی استفاده نکنند و برای ملموس کردن موضوعات زیست محیطی به زبان مردم نزدیک شوند تا گزارش های آنها تاثیر گذاری بیشتری به دست آورد .تهیه گزارش درباره موضوع های علمی پیچیدگی ها و نکات ظریف خاص خود را دارد. در این نوشته به شش نکته ساده اما مهم اشاره شده است که توجه به آن می تواند تهیه گزارش های علمی را به خصوص برای روزنامه نگاران تازه کار آسان تر کند. (ازانترنت

                          

  ۱-به زبان ساده بنویسید: روزنامه نگار باید بتواند دانشمندان را به بیان بسیار ساده نظراتشان ترغیب کند. حتی اگر این چهره های علمی نسبت به چنین کاری تمایل نداشته باشند.(ازانترنت)

  ۲-برویژگی هایانسانی دانشمندان تاکید کنید: سعی کنید در گزارش خود به ابعاد انسانی محققان که برای مردم عادی قابل درک است، اشاره کنید. از جمله سرگرمی های آنها یا کارهایی که در حین تفکر جدی در آزمایشگاه انجام می دهند، بنویسید. (ازانترنت)

  ۳-تاثیر موضوع برای زندگی مخاطب:به مخاطب بگویید که موضوع علمی مورد بحث بر زندگی آنها چه تاثیری دارد. به طور مثال در مصاحبه با یک مریض  با داستان زندگی یک بیمار شروع کنید و بعد به این موضوع بپردازید که نتایج تحقیقات چه تاثیری بر سرنوشت او خواهد داشت. (ازانترنت)

  ۴-باتشبیه گزارش خود را ساده تر کنید: تشبیه و استعاره در گزارش های علمی کاربرد زیادی دارد زیرا تصویری قابل درک را از موضوع برای مخاطبان ایجاد می کند. به همین خاطر است که ذهن یک استاد شطرنج را به کمپیوتر و اتمسفیر زمین را به گلخانه تشبیه می کنند. البته باید توجه داشت که برخی تشبیهات به کلیشه تبدیل شده اند و بهتر است که از آنها استفاده نکرد. (ازانترنت)

  ۵-آمار و ارقام:‌ درک ارقام پیچیده را برای مخاطب آسان کنید. زمانی که با ارقام مربوط به وزن، حجم، طول یا عرض سر و کار دارید آنها را با مواردی که برای عموم مردم قابل درک است، ربط دهید تا تصویری روشن در ذهن آنها ترسیم شود. (ازانترنت)

  ۶-اصطلاحات علمی: هیچگاه فرض نکنید که مردم اصطلاحات و مفاهیم علمی را به راحتی درک کنند. معنی این مفاهیم را به طور کامل تشریح کنید اما مواظب باشید که بیش از اندازه این مفاهیم ساده و سطحی نشود. (ازانترنت)

                                                                                          

   

   

   

   

  به دریای کابل نظر اندازید

  مردم موترها،سرویس وبایسکل های خودرا دردریای کابل میشویند. گریس وروغنیات دیگری که ازآن بیرون می آید دارای موادی اند که دریا ها وهرآن چیزی دیگری را که درآن زندگی می کندضررمیرساند، این مواد انسان ها را که از آب دریا استفاده می نمایند نیز متضررمیسازند. چه کسانی وچه چیز هااز این کثافات متضرر می گردندپ؟ مردم درباره آن چه فکر میکنند؟ چه کاری را می توان دراین مورد انجام داد؟

  این چنین مفکوره های گزارش ازمشاهدات روزمره بدست می آید. یک گزارشگر میتواند به هرقسمت ازشهروبیرون شهرسفرنموده وبه هرطرف نظراندازد، وبرای گزارش های پیرامون محیط زیست مفکوره ها بگیرد. این محض یک موضوع کنکاوی است که ازمهمترین خاصیت های یک ژورنالیست بشمار میرود.

  گزارش های دیگر آنقدرواضح نمی باشد اما ژورنالیست محیط زیستی میتواند با تجارب ودانشی که داردآن را تشخیص نماید. *(۴- ۲۵ ).

  با اعلامیه مطبوعاتی آغاز نمایید

  گزارشگران میتوانند مفکوره های خوب را ازاعلامیه های مطبوعاتی بدست آورند. موسسات وادارات متعدد دولتی درارتباط به محیط زیست کارمیکنند. بعض اوقات اعلامیه ها یا بیانیه های خبری را منتشرمی سازند. اما اعلامیه ها یا بیانیه ها باید همیشه بمثابه نقطه آغاز گزارش ها درنظرگرفته شود. گزارشگران باید با مصاحبه ها با مردم که درمسایل دخیل اند یا اینکه بیشترین آسیبی را درنتیجه مسایل متحمل گردیده اند، موضوع را تعقیب نمایند. گزارشگران باید زوایا ویا سوالهای را که دراعلامیه یا بیانیه به آن پاسخ داده نشده است تحت توجه قراردهند. همیشه سعی نمایید تا جوانب دیگر گزارش را انعکاس دهید.

  گزارشگران میتوانند گزارش های محیط  زیستی را با استفاده ازطرق دیگر دریافت نمایند:

  • · گزارشگران میتوانند درجلسات یا ورکشاپ های دولتی اشتراک نمایند.
  • · درکنفرانس های مطبوعاتی شرکت کنند.
  • · روزنامه ها را بخوانند وبه رادیو ها ومیدیا گوش فرادهند.
  • · با تجارحرف بزنند.
  • · ازمکاتب دیدن نمایند.
  • · با NGO های بین المللی وارگان هایی که درارتباط به محیط زیست فعالیت دارند ، بطورمنظم ملاقات نمایند.

   

   

   

  چالش های راپوردهی پیرامون محیط زیست

  دراکثر موارد ژورنالیزم محیط زیستی با انواع دیگر ژورنالیزم مشابهت دارد. گزارشگران عین مطرح ساختن یک موضوع وبعداً جمع آوری معلومات ، را طی می نمایند. آنها این کاررا معمولاً ازطریق مصاحبه ها، تحقیقات ومشاهدات انجام می دهند. معلومات باید دقیق، همه جانبه وبیطرفانه باشد. گزارش ها باید طوری تهیه وارایه شوندتا شنوندگان به سادگی |آن را درک نمایند.

  اما دربعضی موارد راپورهای محیط زیستی با راپورهای دیگر فرق میکند . دراین بخش یک مرور فشرده ای پیرامون چالش های عادی صورت خواهد گرفت. *(۴- ۳۹ ).

  پیچیده وتخنیکی می باشد

  این ممکن بزرگترین چالش باشد. طوری به نظر می رسد که ساینس دان ها ، دکتوران ومحصلین محیط زیست ازلسان یا اصطلاحات مختلف استفاده می نمایند. پی بردن به اصطلاحات مانند "بایو دایورستی" "ایکوسیستم" "پولی ارومتیک"و"هایدرو کاربن " وقت زیادی را دربر می گیرد.

  اصطلاحات تخنیکی درهرساحه وجود داردکه یک شخص نو وارد را گیج می سازد.

  علاوه برآن گزارش محیط زیستی اکثراً پروسه های علمی وتخنیکی را دربرمی گیرد. درین پروسه شاید کیمیا وبیولوژی دخیل شود ویا اینکه پروسه پیچیده تولیدی شامل آن باشند.

  *(۴- ۳۹ ).

   

  ژورنالیست ها چه کاررا انجام داده می توانند؟

  ژورنالیست ها نباید ازاصطلاحات فنی هراس داشته باشند. آنها باید سعی کنند تاآن را بدانند وبرای افراد مورد هدف شان آن را به لسان آسان وساده ارایه نمایند. این کاررا می توان با استفاده ازچندین طریقه انجام داد. گزارشگران باید فهرست عادی ترین اصطلاحات را ترتیب نمایند. آنها می توانند با استفاده ازدکشنری یا صفحه انترنتی یا واژه نامه ها استفاده نمایند.

  علاوه براین ژورنالیست ها ازپرسیدن ازمنابع (افراد متخصص) برای تشریح معلومات تخنیکی ، نباید هراس داشته باشند. آنها باید از منابع طوری بپرسند(عفوه می خواهم آیا لطف نموده معنی آنرا تشریح خواهید نمود؟ تابتوانم افراد مورد هدف را مخصوصاً آنهایی را که نمی دانند بخوبی بفهمانم. اکثریت متخصصین درصورت داشتن وقت حاضر هستند تا فهم ودانش خود را بدیگران انتقال دهند. آنها میدانند که ژورنالیست ها این مطالب را برای مردمی می نویسند که سابقه علمی ندارند.

  سعی نموده وازنوشتن اصطلاحات تخنیکی درگزارش خود؛ خودداری نمایید. واگر نوشتن آنرا ضروری می دانید کوشش کنید آنرا واضح سازید. افراد مورد هدف (شنوندگان) خود را هیچ وقت فراموش نکنید. *(۴- ۳۹ ).

  محیط زیست یک پروسه است نه یک رویداد

  بعضی گزارش های محیط زیستی را میتوان به آسانی مشاهده نمود مثلاً کثافات وآفات طبیعی. اما اکثریت پروسه های محیط  بمرور زمان بوقوع می پیوندد نه درمدت یک شب واکثرا مشکل است که مشاهده گردند. مثلاٌ توسعه صحرا (بیابانزایی) ، تخریب جنگلات، نابودی حیات وحش، ازبین رفتن تالاب ها ومساعد شدن زمینه ملوث شدن زنجیر غذایی.

  مثال بی نهایت مشهورمسمومیت سیماب ایت که درمیناماتا، جاپان درسال های 1950 بوقوع پیوست. مردم مشکلات ناشی ازاین زهررا درعضلات ، حس شنوایی وچشم احساس نمودند. بعضی از مردم مصاب به فلج گردیدندوحتی زندگی شان را ازدست دادند. ساینس دانان بالاخره دریافت نمودند که این بیماری ازسبب ماهی ها بوده که مردم آن را ازبحر بدست آورده ومی خورند. ماهی های مذکور به زهرسیماب که توسط کمپنی هایی که مواد کیمیاوی را  ازسال 1932دربحر رها گردیده بودند، آلوده شده بودند. این زهرسیماب یک مدتی را گرفت تا دروجود انسان ها جذب شده وعلایم را نشان دهد. بعضی ازاطفال حتی با این بیماری بدنیا آمدند.ژورنالیست ها ضرورت دارند تازنجیر رویداد ها وروابط بین انسان ها ومحیط زیست را بدانند. پروسه های صنعتی وانکشافی اکثرا عواقب جدی را درقبال دارد که میتواند بمرور زمان به مشاهده رسد. *(۴- ۴۱ ).

   

  محیط زیست عدم اطمینان را درقبال دارد

  خیلی دشوار است تا بین سبب وتاثیر رابطه قایم شود . شواهد ممکن ضد ونقیض بود ه باشد. ساینس دانان شاید نظریات دیگری داشته باشند.

  درزمینه می توان ازبند هایی درچین درقسمت بالایی دریای میکان که یکی ازطویل ترین دریا درآسیا به بشما رمیرود بمثابه یک مثال نام برد . بعد ازاعمار بندها ، به فاصله صدها کیلومتر پایین ترازبند جوامع ماهی گیران شکایت نمودند که درنتیجه غیرمنظم شدن سطح آب درپایان آب درتعداد ماهی ها کاهش بعمل آمده> این ها هم چنان ازفرسایش وازبین رفتن گیاهان درامتداد کناره های دریا شکایت نمودند. درحالیکه شاید کدام ارتباط بین سبب وتاثیر درین زمینه وجود داشته باشد. اما برای ساینس دانان مشکل است که بنابر عدم موجودیت ارقام ومعلومات چیزی را به یقین بگویند. عوامل محیط زیستی دیگر شاید نقشی داشته باشد. مثلا بارندگی غیر منظم با ماهیگیری بیش ازحد بنابرآن مشکل است تا درمورد بعضی پروسه های محیط زیستی نتیجه گیری نمود. گزارشگران باید تلاش زیاد نمایند تا تمام فکتور ها راروشن سازند. *(۴- ۴۲ ).

  امنیت ودسترسی- گزارشهای محیط زیستی میتواند خطرناک باشند

  درافغانستان جنگ سالاران وقوماندانان بنا برنفوذ وقدرت شان شاید ژورنالیست ها را اجازه ندهند تا درباره موضوعات حساس محیط زیستی بنویسند ویا ازساحاتی بازدید نمایند که قطع غیر مجاز جنگل درآنجا وجود دارد. بی امنی عمومی درتعداد زیاد مناطق نیز یک مانع بزرگ بشمار می رود. ژورنالیست ها باید همیشه مواظب امنیت خود بوده وراه های دیگر جمع آوری معلومات را بدون به مخاطره انداختن زندگی شان جستجو نمایند. درین صورت ژورنالیست ها میتوانند به شکل گروپی بنویسندویا اینکه موضوعات را غیر مستقیم بدون اینکه نام شخصی را افشا سازند گزارش دهند. *(۴- ۴۳ ).

  عدم موجودیت متخصصین محلی وارقام ومعلومات

  درافغانستان تعداد محدودی متخصصین وجود دارد وبه همین مسایل محیطی دلیل دسترسی به منابع مطمئن مشکل است. اما بعضی مناطق وجود دارد که معلومات ازآن جمع آوری شوند وبعضی اشخاص وجود دارند که دربعضی ساحات مهارت دارند. چالش دیگر عبارت ازعدم موجودیت ارقام ومعلومات مطمین راجع به محیط زیست است. موسسات زیادی درین باره تحقیقات را انجام داده وتلاش دارند تابه همین منظور این داتابیس یا بانک ارقام را درآینده ایجاد نمایند. *(۴- ۴۳ ).

   

  دلچسپ ومرتبط ساختن گزارش ها

  گزارش های خوب بین خواننده یا شنونده یک ارتباطی را قایم می نماید ونشان میدهد که اخبار برزندگی روزمره شان چطور تاثیر می کند. این موضوع اکثرا مشکل ترین بخش از گزارش را تشکیل میدهد مخصوصا برای گزارشگرانی که دررشته محیط زیست تازه وارد اند ویا استفاده کنندگانی که درمورد محیط زیست معلومات زیادی ندارند. آیا گزارشگران می توانند محیط زیست را با صحت عامه ، ارزش های شخصی ویا به اقتصاد ویا کتاب های جیبی خوانندگان شان ارتباط دهند؟ وضاحت درمورد اینکه چرا محیط زیست برای مردم عادی اهمیت دارد بخش مهم وضروری هر گزارش را تشکیل میدهد.

  چالش دیگری عبارت است ازمفهوم دادن به ارقام واحصایه ؛ ساینس دانان با ارقام ومعلومات وافرسروکاردارند اما استفاده ازارقام زیاد ویا نوشتن ارقام زیاد گزارش را خسته کن میسازد.

  برپاراگراف ذیل که پیرامون گرم شدن جهان (گلوبل وارمنگ ) دریکی از روزنامه های کابل به نشر رسیده است نظر افگنید.

  غلظت کاربن دای اکساید به اندازه 5/0 فیصد سال گذشته افزایش یافته است تابه 1/ 379 حصه دریک ملیون برسد . نایترس اکساید به 2/319 حصه دریک بیلیون تجمع نموده که به مقایسه سال 2004 به اندازه 19/0 فیصد بلند تر است.

  انتقاد برژورنالیست برای گنجانیدن معلومات دقیق درراپور مشکل است اما نشر 5 نمیر (به شمول سال) برای یک پاراگراف بسیارزیاد می باشد. به یک خواننده متوسط فهمیدن همچو یک پاراگراف غلیظ بسیار زیاد می باشد. این چنین گزارش ها برای کسانیکه ساینس دان نباشد هیچ مفهومی ندارد. بهتر است ازنوشتن اعداد صرف نظرشود وصرف ازافزایش فیصدی ها استفاده گردد. یا اینکه اعداد دریک جدول ویا گراف جداگانه شامل گردیده وضم گزارش ارایه گردد. طریقه دیگری برای علاقمند ساختن خوانندگان ودلچسپ گردانیدن گزارش اینست که بالای زاویه مردم تمرکزصورت گیرد. خوانندگان وشنوندگان معمولا میتوانند مردم دیگر مانند خودشان را تشخیص نمایندوگزارشی مورد علاقه مندی انسانها معمولا نسبت مصاحبه ها با ساینس دانان ومتخصصین به آسانی درک گردیده واحساسات وتاثیر بیشتری را درقبال دارد. توضیحات خوب درنوشته میتواند گزارش را زنده بگرداند.

  *(۴- ۴۳ ).

  مصاحبه با متخصصین

  بعضی اوقات کسب اعتماد متخصصین مشکل است. بعضی ازساینس دانان ممکن فکرکنند که برداشت ژورنالیست ها دست نیست ویا هرچیز را بیش ازحد ساده می سازد یا تحقیقات شان را که درآن زحمات زیادی را متحمل گردیده اند نخواهند دانست. این واقعیت دارد که ساینس دانان برای مدتهای طولانی مصروف تحقیقات می باشندومعمولا قبل ازارایه نتایج تحقیقات بسیار دقت می کنند. واین هم یک حقیقت است که ژورنالیست ها معمولا عجله می کنند وهمیشه منتظر پاسخ می باشندوسعی می نمایند تا چیز هایی را برای شنوندگان عمومی یا افراد مورد هدف خود آسان وساده سازند. این تنش یک امرعادی است اما میتوان بالای آن فایق گردید.

  با صبر وشکیبایی وعمل ژورنالیست های محیط زیستی میتوانند شیوه کسب اعتماد ساینس دانان را بیاموزند. مرحله اول آماده بودن برای مصاحبه می باشد. ژورنالیست با آمادگی گرفتن نشان می دهد که وی درکارهای ساینس دان واقعا علاقه مندی دارد . بررسی متقابل واقعیت ها قبل ازنشر گزارش یک راه دیگر به وجود آوردن اعتماد است. هرگاه ژورنالیستی برای گزارش دهی دقیق وکامل شهرت کسب نماید پس دروازه ها به روی وی باز خواهند گردیدومتخصصین دیگر بیشتر آماده وعلاقه مند مصاحبه خواهند گردید. *(۴- ۴۵ ).

  حفظ موازنه

  بعضی اوقات ژورنالیست ها تحت تاثیر منابع قرار میگیرند. پس مهم است دیگر طرف موضوع هم دیده شود . اما ضرب الاجل ها وعدم آگاهی ممکن باعث گردد تاگزارش های یک طرفه بیش ازحد چاپ گرددیا به نشر سپرده شود . ژورنالیست ها بایدهمیشه درارایه گزارش ها توازن را حفظ نمایند.

  بعضی اوقات یک گزارش یا قضیه دارای چندین جنبه می باشد. به شمول صدای مردم غریب که اکثرا بیش ازهمه به محیط زیست نزدیک اند . این مردم غریب ممکن درقریه جات یا مناطق دوردست زندگی نمایند وممکن بیش ازهمه موردآسیب محیط زیست قرارگیرند. اگر ژورنالیست ها به آن موقعیت  ها رفته نتوانند، ممکن آنها بتوانند با موسسات غیرحکومتی که درآن محللات کارمی کنند درتماس شوند ومعلومات خودرا مبنی بر اینکه مردم چطور مورد آسیب قرارمی گیرند بدست آورند. *(۴- ۴۶ ).

  اجتناب ازگزارش های منفی بیش ازحد

  گزارش های زیادی درمورد محیط زیست ، برضررهای که برمحیط زیست وارد می شود تاکید نموده وتصویر غمناکی را به خوانندگان مجسم می سازد. اما منفی بافی زیاد، وارایه راپور های منفی زیاد شاید خوانندگان وشنوندگان را ازگزارش ها متنفر سازند. ژورنالیست ها باید زاویه های مثبت را درنظر گیرند.

  بطور مثال : مردم بخاطر بهبود وضع چه کاررا انجام می دهند؟ مردم عادی چطور می توانند تغییری را بوجود آورند؟*(۴- ۴۶ ).

   

   

  باارزش جلوه دادن گزارش کار مشکل می باشد

  ایدیتوران (سردبیران یا مدیران) شاید گزارش محیط زیستی را ارزش کافی ندهند زیرا آنها با گزارش های محیط زیستی آشنایی نداشته ویا ارزش واهمیت محیط زیست را بخوبی نمیدانند.

  ژورنالیست ها با ید آمادگی کامل داشته باشند تا گزارش های خود را بالای ایدیتوران به فروش برسانند؛ یعنی ژورنالیست هاوظیفه دارند که ایدیتور ها را درباره محیط زیست آگاه ساخته وبه آنها توضیح نمایند که مسایل وگزارش های محیط زیستی چرا به افغان های عادی مهم می باشد. ژورنالیست های ورزیده گزارش های مربوط محیط زیست را درروز های با اخبار کم اکثرا درشروع هفته ویا بعد از تعطیلات ارایه می نمایند.

  با این طریقه گزارش ها بهتر ارایه می شوند زیرا معمولا دراین اوقات خبرهای سیاسی کمتر به نشرسپرده می شوند. آنها هم چنان می توانند گزارش های خود را دربعضی سالروز ها به طورمثال در روز جهانی محیط زیست که درجون هر سال تجلیل می گردد به نمایش بگذارند. *(۴- ۴۷ ).

  تهیه گزارش های خوب محیط زیستی

  عوامل زیادی درنوشتن ویا تهیه راپورهای محیط زیستی مورد استفاده قرارمیگیرند. بعضی اجزاری این عوامل طورذیل ارایه میگردد: *(۴- ۴۸ ).

  توضیح موضوع وجلوگیری ازاستعمال اصطلاحات تخنیکی

  گزارش ها باید به لسان ساده وارایه مثالهای عام فهم تهیه گردیده وتشریح گردد که به محیط زیست چه واقع می شود. اصطلاحات پیچیده تخنیکی ومبهم باید برمفاهیم روزانه مبدل گردد.

  معلومات جدید ودلچسپ

  گزارش خوانندگان را متعجب می سازد،جنبه تفریحی دارد وسطح آگاهی آنها رابالا می برد، وآنها را را ازموضوعات مربوط به محیط زیست باخبر می سازدکه قبلا راجع به آن نمی دانستند. *(۴- ۴۸ ).

  ربط/تاثیر

  گزارش واضح می سازد که چرا محیط زیست مهم است وباید مواظب آن بود. گزارش نشان می دهد که چه کسی ازخرابی محیط زیست متضرر می شود. گزارش اندازه مشکل را واضح می سازد. *(۴- ۴۸ ).

  علاقمندی انسان

  گزارش مردم عادی را نشان می دهد که مورد آسیب محیط زیست قرار می گیرند. مردمی سازی یک مسئله پیچیده طریقه ای است که یک مسئله محیطی را ساده وعام فهم می گرداند.

  پس منظر/دلایل

  گزارش به خوانند واضح می سازد که چرا بعضی چیز ها به محیط زیست واقع می گردد. چه باعث وقوع آن گردید وازچه وقت باینسو جریان دارد.

  قرینه

  گزارش یک مثال یا رویداد مشخص را درنظ گرفته وآنرا درشرایط گسترده تر قرار داده وبه ماواضح می سازد که چند حالت مشابه دیگری وجود دارد. گزارش به مامی گوید که چه چیز دیگری مربوط به این موضوع جریان دارد.

  توضیحات خوب

  گزارش ازطریق ارایه جزئیات روشن ومشاهدات، احساس محل را به شنوندگان میدهد. طوریکه یک ژورنالیست افغان می گوید، گزارشگر احساس وروحیه خود را باشنوندگان شریک می سازد. ازنقل قول های خوب استفاده کنید تا منابع به شکل زنده تبارز کند.

  مثال ها وحکایات

  گزارشگران مثال های واقعی وحکایات (قضیه های کوتاه را درباره شخصی ویا چیزی که واقع شده است) استفاده می کند تانکات عمده گزارش روشن گردد.

  تبصره متخصصین

  چون محیط زیست با ساینس پیوستگی متداوم دارد بنابر آن مهم است تا تبصره ها ونظریات ساینس دانان، دکتوران وتحقیق کنندگان را درگزارشات مورد استفاده قرار دهند.

  استفاده محتاطانه ازاعداد وارقام

  احصائیه وارقام درگزارش ها تازمانیکه به ارقام واحصائیه های دیگری مقایسه نگردیده باشد می تواند بی مفهوم باشد استفاده زیاد ازارقام خواننده را خسته می سازد.

  دقیق ، مکمل وغیر جانبدار

  معلومات دوباره بررسی میگردد، گزارش به همه سوالات خواننده پاسخ می گویدوشامل همه جوانب گزارش یا قضیه می باشد.

  راه های حل

  گزارش به ما میگوید که درباره این مشکل چه صورت می گیرد یا برای حل آن چه باید کرد این نظریات معمولا ازمتخصص یا کسانی که درمسئله ازنزدیک دخیل هستند بوجود می آید.

  تنظیم خوب

  گزارش های خوب دارای یک آغاز دلچسپ می باشد تا توجه خوانندگان وشنوندگان را جلب  نماید ، دارای خلاصه واضح وروشن موضوع می باشد، دارای متن یا قسمت وسط گزارش با مثالها ونقل قولها ی خوب برای تاکید اصل مطلب می باشدودارای خاتمه خوبی می باشد که مردم راکمک می کند تا گزارش را بیاد داشته باشند.

  آراستن گزارش با تصاویر وگراف ها

  گزارش های محیط زیستی درمطبوعات چاپی دارای تاثیر بیشتری می باشد . به شرطیکه با تصاویر قوی وگراف های موثر همراه باشد. تصاویر ، احساسی را درخواننده بوجود آورده واورا کمک می کند گزارش یا قضیه را خوب درک نماید. گراف ها بشمول چارت کلچه ای (دایروی) وگراف میله ای ونقشه ها، راه های مفید تفکیک معلومات مانند احصائیه گزارش های عمده به شمار میرود.

  مثال ها:

  تشریح خوب: کیفیت هوای کابل

  اینک تشریح خوب آلودگی هوا درشهر عمده افغانستان ارایه میگردد. این گزارش توسط مرکز بین المللی ژورنالیزم ارایه گردید که درتعریف وتشریح اصطلاح تخنیکی که بنام انورژن(سرگردانی) یاد میشود نقش بارزی داشت.

                           

  باد ذرات کوچک خاک رامعمولا از شمال غرب به هوا انتقال میدهد که با مخلوط شدن به دود عراده جات ، خاک کوچه های خامه ، دود جنراتور های دیزلی، حمام ها، نانوایی ها وداش های خشت ، هوا را به یک مخلوط آلودگی ای مبدل می سازد که قابل تنفس نمی باشد.

  درفصل تابستان یک پرده زخیم گرد وخاک وآلودگی از طرف صبح وشام کابل را می پوشاند. تحت یک حالت که ساینس دانان آن را وارونه سازی شدید اتموسفیر می نامند ، هوای گرم که دارای کثافات می باشد دراثنای روز شهر را می پوشاند وزمانیکه درجه حرارت دراثنای شب پایین می افتد تمام آلودگی بالای محیط شهر پایین می شود وهمین هوا را ما در زمستان تنفس می نماییم.

  سطح آلودگی درفصل بهار وتابستان زمانی که هوا خشک وگرد آلود باشد اضافه تر است . این زمانی است که تعداد اشخاص مبتلا به نفس تنگی افزایش یافته ومریضان مبتلا با امراض تنفسی به شفاخانه ها رو می آورند.

  درک گرم شدن جهان

  قبلا ما گزارش یکی از روزنامه های کابل پیرامون گرم شدن جهان را که تعداد زیاد ارقام را به نشر رسانیده بود مورد انتقاد قراردادیم . اما عین گزارش چیز های خوبی را نیز دربرداشت . یکی ازاین چیز ها تشریح عوامل گرم شدن جهان  واهمیت آن برای تمام کشور ها می باشد. *(۴- ۵۰ ).

  پروگرام را نظراندازی نمایید

  ساینس دان ها می گویند که کاربن دای اکساید وگازهای دیگر موجب حرارت عمدتاً ازسوخت فوسیلی، در اتموسفیر می گردد وسطح زمین را بطور اوسط یک درجه سانتی گرید درقرن گذشته گرم کرده است.

  یک راپوری درین هفته ازجانب حکومت برتانیه بنشر رسید که هشدار میدهد که اگر جلو گرم شدن جهان گرفته نشود ، اقتصاد جهان را به اندازه ویران های جنگ های جهانی وبحران یا رکود بزرگ مورد صدمه قرار خواهد داد که درنتیجه بحران بزرگ دراوایل دهه 2009 ملیون ها نفر وظایف وخانه های خود را ازدست دادند.

  راپور می گوید:چنین گرم شدن می تواند باعث تاثیرات مانند ذوب یخچالها، بلند رفتن سطح ابحار، کاهش حاصلات زراعتی ، قلت آب آشامیدنی، افزایش میزان مرگ ومیر ناشی ازسوء تغذی وگرمازدگی ، وشیوع گسترده ملاریا وتب استخوان شکن گردد. ممالک روبه انکشاف بیشتر مورد آسیب قرار خواهند گرفت.

  تاثیر گرم شدن جهان حالا باید واضح باشد . نویسنده درراپور همچنان درباره گازهای گلخانه ای مانند کاربن دای اکساید و نایترس اکساید را که سبب گرم شدن جهان میگردد تشریح نمود.

  تشریح فوق عوامل واسباب ایجاد گازهای عمده ای راکه دراتموسفیر بوجود می آید خوب توضیح می نماید. گزارش همچنان بعضا پس منظر مهم رانیز ارایه نمود.

  تخمیناً 35.4 فیصد گاز کاربن دای اکساید بیشتر، ازقرن 18 باین طرف عمدتاً ازسبب سوختاندن مواد فوسیلی که توسط انسان صورت گرفته وجود دارد.

  این معلوماتی است که خواننده ارزش آنرا درک می نماید. زیرا اعداد وارقام بیش ازحد ارایه نشده است فقط مقایسه عمومی صورت گرفته است مثلاً یک درجه گرمتر و35 فیصد بیشتر کاربن دای اکساید وغیره.

                       

  ربط وتاثیر: مسمومیت ازسرب

  گزارشی دریکی ازروزنامه های کابل درقسمت مسمومیت سرب چنین توضیحات خوب را مبنی براینکه چرا زهر سرب برای اطفال خطرناک است ، ارایه می نماید.

  مقدار زیاد سرب دروجود به اعصاب وسیستم تولید خطرناک بوده ومیتواند سبب بلند شدن فشار خون وکم خونی گردد. درموارد شدیدمیتواند به تشنج اعصاب وزیاد شدن ضربان قلب وحتی مرگ منجر شود.

  این موضوع باید تاثیر وربط را روشن سازد . همچنان گزارش می افزاید که سبب و عامل احتمالی زهری شدن شرکت ذوب درداخل قریه بود . اما آژانس خبری درنسبت دادن معلومات به مامورین محلی ازاحتیاط کار می گرفت.

  مقامات محیط زیستی بعد ازاینکه دریافتند که فابریکه هنوز هم ازظرف های زینتر(یکی ازتخنیک های gentiles ممنوع قرار داده شده وعامل آلودگی شدید ) استفاده می نمود، حم توقف تولیدات فابریکه را صادر نمود.

  لید(مقدمه)داستانی

  گزارش آلودگی هوای کابل ازیک حکایت باخبری پیرامون شکایت رییس جمهور درباره کیفیت هوای کابل ، آغازگردید. لید با مقدمه قرارذیل ارایه می گردد:

  دریک روز گرم تابستانی سال گذشته ، رییس جمهور حامد "کرزی"، معاون اداره ملی حفاظت محیط زیست را بایک شکایت غری معمولی فراخواند. به قول دوست محمد امین مسوول اداره درآن زمان ، رییس جمهور به وی گفت: به مجردیکه ازقصر ریاست جمهوری خارج می شوم ، ازسبب آلودگی نمی توانم نفس بکشم . همچنان رییس جمهور ازوی پرسید که اداره وی برای تغییر در این حالت چه کارهایی را انجام می دهد.

  حکایات طریق موثر ودلچسپ آغاز گزارش است، مشروط براینکه فشره باشد . این حکایات میتواند درمتن گزارش استعمال شود تااصل موضوع را توضیح دهد.

  توازن خوب: آلودگی درخوست

  گزارشی که درمورد آلودگی هوا درشهر خوست ارایه گردید، یک گزارش موزون بود. این گزارش نظریات یک خانم 35 ساله راکه درنزدیک یک دکان نانوایی زندگی میکرد، دربرداشت . اوگفت ، تعفن اشیای ناپاک ، مگس ها، وپشه ها زندگی ما را بدبخت ساخته است. اما نظریات شاگرد نانوایی وداش خشت را نیز شامل گزارش می باشد.

  میرا جان 34ساله وکارگر شاه ولی خان ادعای این باشنده را بکلی رد کرده وگفت که او داش خشت را 14 سال است که می چلاند اما تاکنون به هیچ نوع مشکلی ناشی ازمحیط زیست مبتلا نشده است . میراجان افزود این جا را برای داش بخاطری انتخاب نمود که دراین جا مردم زیاد برای خشت پخته مراجعه می  کنند.

  این یک شیوه متوازن دربرابر موضوع بود زیرا نظریا همه اطراف درآن گنجانیده شده بود. گزارش همچنان نظریات متخصصین مانند یک استادپوهنخی طب خوست را نقل قول کرده بود که 10 فیصد مردم از امراض تنفسی رنج میبرندکه ناشی ازدود وگرد وخاک بوده است. گزارش یک کارمند شاروالی خوست را نیز نقل قول کرده بود؛ او اعتراف کرده که شهر خوست هنوز پلانی برای موقعیت داش خشت ونانوایی ندارد.

  تشریح : شهرهای کثیف

  این پاراگراف (متن) ازیک مجله بین المللی درباره محیط زیست شهرکابل گرفته شده است که تصویرشهر را بلافاصله بعد ازسقوط طالبان نشان میدهد.

   

  هوای کابل تاریک می گردد، کوچه های کابل ازدود خفه کن پرمی شود با وجودی که شهر کابل عاری ازفابریکه هااست. تقریباً هرفامیل دراین پایتخت یک میلیون نفری غذای شب خود را می پزد وبخاطر زمستان اتاق های شان را گرم میسازند. امادریک شهر نیمه ویران که اکثراً منازل ازبرق بی بهره اند یگانه مواد سوختی که دردسترس قراردارد چوب است. چوب ازاطراف تپه ها قطع وجمع آوری می شود وتوسط لاری ها به کابل وشهرهای دیگر آورده میشود . قسمت های داخلی خانه های نیمه ویران کانکریتی وشش های باشنده گان را دود می پوشاند.

  پاراگراف دیگر ازمقاله ای دریک مجله راجع به آلودگی درکانپور ، یکی ازکثیف ترین شهرهای هندوستان، تشریح خوب ونقل قول های زنده  ای را دربر داشت که با خواندن آن، خواننده احساس می کند که گویا درهمان شهر قراردارد. این مقاله تقریباً به یک ناول می ماند.

  در اثنای شب کانپوب مصروف فعالیتهااست یک بچه است، اما دکانداران هنوز هم در کوچه های شهرچهارزانو زده وشیرینی های خشک ، پارچه های کوچک طلا ، ظروف مسی ، زیرا پیراهنی را می فروشند. بعداٌ صبح میرسد وزمان پاک کاری فضولات شروع میشود.

  درپکونگنج منطقه پرازدحام با اکثریت مسلمانها، دود زغال ازرستورانت های کثیف بطرف منازل می وزد، فاضلاب درجواردروازه ها می تابد، اطفال بالای کثافات وزباله ها بازی می کنند یک خیاط که باشنده آن جا است شکایت نموده ومیگوید" ما به هرنوع مرض ازاین جا بعلت کثافات مصاب شده ایم . بعضی اوقات انسان اززندگی کردن دراین جا دیوانه میگردد" درعقب آن آواز مهیب شنیده میشود واو بیکطرف می رود، دوبچه با یک کراچی دستی می آیند و کراچی شان ازپارچه های کثیف که ازیک چاه فضله بدست آورده اند مملو میباشد. این کثافات را این بچه ها به طرف سرک برده ودرآن جا انبار خواهند کرد. اگر باشندگان جواراین سرک طالع داشته باشند ، پس مواد مذکور ازآن جا توسط یک لاری جمع آوری شده ودریک محل دیگر انبار خواهدگردید. اگر این مردم طالع داشته باشندکثافات توسط لاری شهری ازاین جا برداشته شده تا پانزده کیلومتر دورتر ازاین جا درجوار یک سرک نهایت پرازدحام جاییکه کیلومترها ساحه با زباله های کانپورمملو میباشد، انبار خواهد گردید. گاوها بالای این خواد میچرند، پرنده های مینا بالای آن می نشینند ویک فامیلی که زباله ها را می پالنددرجستجو خریطه پلاستیکی درآن جا مصروف میشوند.

   

   

  عکس برداری ازگزارش محیط زیستی

  عکس برداری درسراسر جهان نقش مهمی را دربلند بردن سطح آگاهی پیرامون مسایل محیط زیست بازی میکند. این تصاویر مردم را به درک زیبایی های محیط زیست دست نخورده فرا می خواند. فعالیت های بزرگ درسطح پایین را تشویق میکند وبرپالیسی های دولت تاثیر وارد می کند.

  درافغانستان ، عکس ها وشرح نیز می تواند آن عده افراد را دردرک مسایل مربوط به محیط زیست کمک کند که خواننده نیستند.

  تصاویر می تواند تاثیر مستقیم وهیجانی داشته باشد. تصاویر کوچه های شهر درگرد وغبار پوشیده شده ، دریای مملو اززباله ها ، کنده های درخت درجاهایی که قبلاً جنگلات وجود داشت، یا زمین زراعتی که درنتیجه خشکسالی لم یزرع مانده است، صحنه های هیجان آوری را بوجود آورده ومیتواند براهمیت گزارش بیافزاید. همچنان تصاویر زیبا یی منظره های طبیعی وآسیب ندیده مانند جنگلات انبوه وشاداب، کوه های زیبا وجهیل های دست نخورده را نشان می دهد . علاوه براین تصاویر حیوانات وحشی مانند پلنگ برفی ، گوسفند مارکوپولو، کلنگ ها ودیگر پرنده های مهاجر را به مردمانی نشان می دهد که هیچگاه شانس دیدن چنین چیز های شگفت انگیزی را نداشتند. این تصاویر درمتقاعد ساختن مردم وحکومت مبنی بر اهمیت حفاظت این مناطق طبیعی، کمک می کند.

  اما درارتباط به عکس برداری محیط زیست ومسایل مربوط به محیط زیست چالش های زیادی نیز وجود دارد ، مانند دریافت راه های حل مشکلات وعکس برداری ازآن، شرح مفکوره ها ومفاهیم پیچیده یا خیالی ، کار کردن درمناطق دورافتاده وعکس برداری ازمنظره های طبیعی و حیات وحش.

  مانند یک ژورنالیست فکر کنید

  اگر  چه شما عکس ها را بمثابه وسیله رساندن پیام مورد استفاده قرارمیدهید بازهم شما ژورنالیست هستید، موضوع را تحقیق کنید، سعی نموده ومشکلات ، تاثیرات مشکلات ، اسباب مشکلات وراه های حل مشکلات را عکاسی نمایید.

  به طورمثال اگر شما گزارشی را درمورد آلودگی هوا درکابل عکاسی می کنید شما میتوانید :

  • · گردوخاکی را که بالای شهر قراردارد ودودی را که کوچه ها را قرار گرفته (بمثابه یک مشکل) عکس برداری نمایید.
  • · مردم را که ازمریضی مجرا های تنفسی درشفاخانه ها بستر اند ورنج میبرند (بمثابه تاثیر) عکس برداری نمایید.
  • · کوچه های که پر ازعراده جات اند، مردم را که چوب را برای گرم کردن خانه های شان وپخت وپز غذا استفاده می کنند، فابریکه هایی را که دود ازآن خارج می شوند(بمثابه سبب وعلت) عکس برداری نمایید.
  • · کارمندان رسمی که کیفیت هوا را دراطراف کابل بازرسی میکنند ویا موتر هایی راکه برای خارج کردن دود ها بررسی می گردند(بمثابه یک راه حل ممکن) عکس برداری نمایید.

   

  به گزارش مراجعه کنید

  تعداد زیاد رویداد های دلچسپ محیط زیستی دور واقع میشود که مشکل است توسط فوتو ژورنالیست ها به مصارف ناچیز تحت پوشش قرار گیرد، اما ادارات وموسسات تقریباٌ درهرکنج وکنار کشور مصروف کاراند وبه ژورنالیست های بسیار ذکی ولایق همیشه نیاز وجود دارد.

  اگر کدام رویداد درکدام ولایت دور دست کشو رخ دهد وبرای شما دلچسپ باشد، پس سعی کنید کدام NGO  را که درآن موضوع کار میکند دریافت نموده وپیشنهادی را به آن ارایه نمایید. دربدل انتقال ورهایش، میتوانید دوروز را برای عکس برداری برای همان اداره یا موسسه به مصرف رسانیدو روز های متباقی را درعکسبرداری ازهمان رویداد صرف نمایید. نه تنها در افغانستان بلکه دراکثر کشورها، فوتو ژورنالیست ها به همین طریقه کار خود را آغاز می کنند. اگرچنین می کنید، پس لازم است بسیارمنظم باشید، قبلاً درمورد تحقیق نمایید، راجع به موضوع هرچه بیشتر معلومات بدست آورید، ونام ها ونمرات تماس های داخل منطقه را با خود داشته باشید، تا ازاین طریق از وقت استفاده اعظمی کرده بتوانید.

  گزینه دیگری دراین زمینه این است که بگذارید تا گزارش نزد شما بیاید. بطور مثال اگر شما به نورستان رفته نمیتوانید که قطع جنگلات را عکس

   

   

   

   

  نتیجه گیری:

  اینکه تااندازه کافی ملاحظه مواد ژورنالیزم محیط زیستی دردسترس نبود ، اما باآنهم درموارد ژانرهای ژورنالیستیکی ، گونه های خبر، گزارش ، مصاحبه وتهیه مواد محیط زیستی برای رسانه های چاپی ورادیویی مواد درخور توجه تقدیم شما عزیزان گردید.

  برای ژورنالیست های تازه کاری که میخواهند دربخش محیط زیست کارنمایند تااندازه میتوانند ازاین مجموعه استفاده بعمل آورند.

  گرچه بایستی دربخش های عکاسی وفلمبردای محیط زیستی نیز موضوعاتی قابل ذکر به نظر میرسید اما نسبت معاذیر تخنییکی خدمت شما عزیزان تقدیم شود.

  به هرصورت با پشت کار وزحمت میشود با استفاده ازمیتود های ذکر شده این رساله درمقابل دشمن نامریی بشریت مقابله کرد ودرمبارزه با انواع آلودگی ها ، جلوگیری ازصحراگرایی ، تقویه انکشاف پایدار محیط زیستی رسالت مسلکی خویش را که همانا تبلیغ جعی ، ترویج جمعی وسازماندهی جمعی است ، انجام داد.

   

  گرفته شده از کتاب میرویس خاوریان!


  این مطلب تا کنون 23 بار بازدید شده است.
  منبع
  برچسب ها : محیط ,گزارش ,زیست ,ژورنالیست ,زیستی ,مردم ,محیط زیست ,محیط زیستی ,ساینس دانان ,زیست محیطی ,وجود دارد ,موجودیت ارقام ومعلومات ,هراس داشته باشند ,محیط زیستی میتواند ,
  ژورنالیزم محیط زیستی

تبلیغات


  محل نمایش تبلیغات شما

پربازدیدترین مطالب

آمار

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر